saimniekot

Manas mīļākās sulas + atsauksme par lēngaitas sulu spiedi

Šodien gribu ar jums parunāt par sulām. Par tām, kuras mājās pats var izspiest.

Jāatzīst, ka man ikdienā ne visai patīk spiest sulas. Un tam ir vairāki iemesli. Pirmkārt, un laikam vissvarīgāk – man šausmīgi nepatīk mazgāt sulu spiedi. Nu tik ļoti, ka ir bijuši gadījumi, ka par netīro sulu spiedi man atgādina ne pārāk laba smarža virtuvē pāris dienas pēc izdzertās sulas. Riebīgi, es zinu. Otrkārt, man sāp sirds redzot, cik daudz augļu un dārzeņu biezumu aiziet miskastē. Bet var taču cept burkānu cepumus un ķirbju plācenīšus, jūs teiksiet. Var jau, bet pēc trīs reizēm man tas galīgi apnika, jo sapratu, ka es fiziski nespēju apēst tik daudz dīvainu kulinārijas eksperimentu pēc katras sulas izspiešanas. Un treškārt – esmu starp tiem cilvēkiem, kas uzskata, ka dārzenis jāēd viss. Ne tikai sula, bet arī šķiedrvielas, kas mums tik ļoti nepieciešamas. Protams, laiku pa laikam iedzert tādu dzirdu suliņu ir forši un droši vien veselīgi, tomēr esmu pārliecināta, ka, tikpat svarīgi, cik uzņemt dārzeņu sulu, ir apēst arī biezumus.


Veikals 220.lv deva man iespēju izmēģināt kādu no viņu sulu spiedēm.
Izvēlējos Eldom PJ 400 zema ātruma sulu spiedi, un tā iekaroja manu uzticību jau pēc pirmās lietošanas reizes.

Te būs mani novērojumi:

1. Lēnas darbības

Kā jau nosaukums saka priekšā, sulu spiede ir patiešām lēnas darbības, kas nozīmē, ka no dārzeņiem un augļiem tiek izspiests maksimāli daudz sulas. Sākumā pat mazliet apstulbu, jo esmu pieradusi pie ierīces, kur viss notiek milisekundēs. Šeit process ir mazliet lēnāks.

2. Ļoti maz un ļoti sausi biezumi

Tas bija mans vislielākais pārsteigums, jo biju pieradusi, ka iepriekšējās sulas spiedes tvertne ir pilna ar biezumiem pat pēc divām sulas glāzēm. Un no tik maza biezumu daudzuma es labprāt pagatavoju kādas ātrās dārzeņu pankūkas, jo biezumu ir tik maz, ka tos mierīgi varu apēst vienā ēdienreizē.

3. Ļoti bieza sula

Tas varētu nepatikt tiem, kas sagaida dzidru dzērienu, bet šis fakts man liekas viens no lielākajiem sulas spiedes plusiem – kopā ar sulu tieku pie vērtīgajām šķiedrvielām, kas citādāk vienkārši nonāktu miskastē.

4. Viegli tīrāma

Šis punkts man ir īpaši svarīgs, kā jau pēc raksta ievada nopratāt. Ierīce ir ļoti kompakta, viegli saliekama un ātri izmazgājama.

5. Izspiež daudz sulas arī no zaļumiem

Šī īpašība ļoti pietrūka manai iepriekšējai sulas spiedei.

Kopumā ļoti priecājos par savu jauno draugu un esmu apņēmības pilna to kustināt bieži. Zemāk būs divas sulu receptes, kas man pašai ļoti garšo. Burkānu – kurkumas sula palīdzēs rudens un ziemas sezonu sagaidīt ar spēcīgu imunitāti, savukārt zaļā sula ir izcils modinātājs rīta kafijas vietā.

Saulainā burkānu – kurkumas sula

  • 6 burkāni (vai vairāk)
  • 1 – 2 āboli
  • 1 maza svaiga kurkumas saknīte

Uzmundrinošā zaļā sula

  • 1 mazs citrons (vēlams BIO)
  • 4 – 8 seleriju kāti (vēlams BIO)
  • 1 – 2 āboli
  • Maza pētersīļu buntīte
  • 1 mazs gurķis vai puse no garā gurķa

Visus dārzeņus un augļus nomazgā un sagriež tāda izmēra gabalos, lai tie derētu sulas spiedei. Pamazām visas sastāvdaļas liek sulas spiedes tvertnē (pirms tam, protams, sulas spiedi ieslēdzam) un priecājas par rezultātu!