Vispār sajutos diezgan pieredzējusi un dzīves gudra, pirmo reizi mūžā marinējot gurķus. Tas nekas, ka lielāko daļu darīja mamma, bet es tikai apbēru viņu ar miljons jautājumiem. Bet nopietni – jautājiem savām mammām, omītēm, tantēm, draudzenēm, lai iemāca savas mīļākās gurķu marinēšana receptes. Neatmetīsim šo mūžseno latviešu paradumu tikai tāpēc, ka veikalos tagad var nopirkt visu jau gatavu un uzreiz. Šādi taču ir nesalīdzināmi jaukāk un garšīgāk.
Pasterizēšana
Pasterizēšanas mērķis ir radīt burciņās vidi, kur mikroorganismiem nav iespējams vairoties. Tas ir ļoti svarīgi, lai mūsu vasarā sagatavotie gurķīši izdzīvotu līdz ziemai. Vārds pasterizēšana manām ausīm izklausās pietiekami sarežģīti, lai es vienkārši atmestu visam ar roku, bet patiesībā tas ir pavisam vienkāršs solis, ko iemācoties es jūtos par kādiem 10 gadiem gudrāka. Te pāris punkti, ko iemācījos no savas mammas:
1. Liela katla dibenu izklāj ar burku vāciņiem vai speciāliem metāla riņķiem, uz kuriem liksi virsū pasterizējamās burkas. Katla dibenu var izklāt arī ar dvieli, bet burku vāciņi noteikti būs mazāka ķēpa.
2. Ar gurķiem sapildītajām burkām viegli uzliec vāciņus (neaizskrūvē!) un liec katlā uz ieklātajiem burku vāciņiem, riņķiem vai dvieļa.
3. Pildi katlu ar ūdeni līdz burkas kakliņam.
4. Liec visu vārīties un vāri burkas (jeb pasterizē) receptē norādīto laiku.
5. Pēc vārīšanas uzmanīgi ar speciālām knaiblēm vai dvieli izņem burkas no katla un cieši aizskrūvē.
6. Apliec burkas ar vāciņu uz leju un atstāj šādi atdzist.
Trīs 0.7 L burciņām nepieciešams:
Katrā burkā liek iekšā:
Marinādei uz 1 L nepieciešams:
Vienai 720 ml burkai nepieciešams: